تاریخ انتشار :دوشنبه 18 جولای 16.::. ساعت : 7:51 ق.ظ
فاقددیدگاه

سی و سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم آغاز به کار کرد

cxzc

آئین افتتاحیه سی و سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم با حضور قاریان و حافظان بیش از ۷۰ کشور از ۵ قاره جهان برگزار شد.

آئین افتتاحیه سی و سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم با حضور ۱۳۰ قاری و حافظ و حافظ روشندل از ۵ قاره جهان با سخنرانی علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام علی محمدی رئیس اوقاف و امور خیریه عصر امروز چهارشنبه، ۲۲ اردیبهشت در مصلی امام خمینی(ره) برگزار شد.

در ابتدا محمود عبدالباسط، قاری بین المللی مصری به مدت ۱۶ دقیقه آیاتی از قرآن کریم را تلاوت نمود. سپس آئین استقبال رسمی از شرکت کنندگان که از بیش از ۷۰ کشور هستند، به عمل آمد.

داوران این دوره از ایران، پاکستان، اندونزی، سوریه، عراق، لبنان، الجزایر، اردن، یمن، افغانستان هستند. شعار این دوره از مسابقات نیز «یک کتاب یک امت» است.

این مراسم با مجری گری مجید یراق بافان و ترجمه همزمان عربی اجرا شد. بعد از نواخته شدن سرود ملی طبق معمول می بایست قاری نفر اول مسابقات سال گذشته قرائت قرآن می کرد اما قاری نفر اول سال گذشته حسن دانش، قاری مهاجر الی الله بود که در فاجعه منا به شهادت رسید اما صوت قرآن این شهید که در محضر مقام معظم رهبری آیاتی از سوره آل عمران آیه ۱۰۴ و سوره فجر آیه ۲۷ -۳۰ قرائت می کرد، پخش شد.

در ادامه، حجت الاسلام علی محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، با تبریک اعیاد شعبان، ولادت های گذشته و آینده به ویژه، روز ولادت قمر بنی هاشم، حضرت عباس(ع) و روز جانباز را به حضار تبریک و تهنیت گفت. وی پس از خوشامدگویی به شرکت کنندگان و همچنین داوران، اساتید، معلمان و جامعه قرآنی برادران و خواهران شرکت کننده و برادران روشندل که برای اولین بار در جمهوری اسلامی ایران در رشته حفظ روشندلان به رقابت می پردازند، به دکتر لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی خوش آمد گفت.

علی محمدی ادامه داد: خدا را شاکرم که بار دیگر توفیق داد با محوریت قرآن کریم، دور هم جمع می شویم و سی و سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم را با حضور ۷۰ کشور جهان از قاره های مختلف در سایه تعالیم قرآن، برگزار کنیم.  این نکته مهمی است که افراد با نژادها، زبان ها و فرهنگ و رسوم های مختلف اما با محوریت یک کتاب واحد یعنی قرآن ارتباط صمیمی و دوستانه با هم دارند که خود این امر، امر شایسته ای در ایجاد فضای قرآنی مطلوب در کشور و همچنین در جهان است. به اندازه ای که در مسابقات قرآن خوانده می شود انسان می تواند چند برابر آن را تنهایی بخواند اما برگزاری مسابقات قرآن و قرائت قرآن وسیله ای برای دست یافتن به فضای قرآنی در کل جامعه است و امیدواریم خداوند این توفیق را به ما بدهد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: این دوره از مسابقات با الهام از قرآن با شعار «یک امت، یک کتاب» برنامه اش را شروع می کند. ۱۳۰ نفر از قاریان، حفاظان و روشندلان، ۵۷نفر قاری، ۵۷ نفر حافظ و ۱۶ عزیز روشندل حافظ کل قرآن در این دوره به رقابت می پردازند و در حاشیه این مسابقات برنامه های مختلفی برگزار می شود.

وی گفت: امیدوارم این دوره از مسابقات با خیر و برکت اجرا شود و این برنامه قرآنی زمینه ساز عمل به تعالیم قرآن کریم شود. به نظر می رسد تعالیم قرآن بر چند محور اساسی است؛ ۱- مبارزه با طاغوت و استکبار که در آیات مختلف قرآن به آن تاکید شده است. از این جهت خدا را شاکریم که جمهوری اسلامی ایران با رهبری امام خمینی(ره)  و مقام معظم رهبری پرچمدار عمل به آیات شریفه قرآن است.

محمدی افزود: در مقابل استکبار جهانی با قدرت و صلابت ایستاده ایم و سال به سال موفق تر از پیش به جلو می رویم که ناشی از الهامات از قرآن کریم است. حضرت امام خمینی(ره) در سال ۴۲ در آغاز قیامشان علیه طاغوت این جمله را فرمودند که همه گرفتاری های ما از آمریکا و اسرائیل است و این خط اکنون هم ادامه دارد. جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد ضمن قرائت و حفظ قرآن به تعالیم آن عمل می کند و با آمریکا و رژیم صهونیستی مبارزه می کند.

حجت الاسلام محمدی دومین محور را وحدت اسلامی دانست و اظهار داشت: یکی از توطئه دشمنان، تفرقه افکنی میان مسلمانان است که باید مسلمانان با تمسک به قرآن مراقب اختلاف افکنی دشمنان باشند. این برنامه مهم بین المللی بر اساس وحدت و اتحاد مسلمین ایجاد شده و این آیه را از دوره های گذشته سرلوحه کار خود قرار داده که “وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا وَلا تَفَرَّقوا”. تمسک هم به صورت جمعی است نه فردی و آن هم به حبل الهی است. لازم است به صورت جمعی مسلمانان با هم متحد شوند و به صورت فردی کفایت نمی کند و بعد آیات بعدی بعد از این آیه می گوید: مانند کسانی نباشید که بعد از نزول بینات الهی دچار تفرقه و اختلاف شوید.

وی ادامه داد: آیات قرآن به عنوان بینات الهی در اختیار ما قرار دارد. دشمنان دنبال اختلاف افکنی به ویژه بین شیعه و سنی هستند. اینها دشمنان اسلام در قرآن هستند. قرآن تاکید زیادی بر آن نموده است که از دشمنان فریب نخورید و از آنان غفلت نکنید. دشمن اصلی ما دولت و سیاستمداران آمریکا هستند که با مسائل جهانی، دوگانه رفتار می کنند. گروه تکفیری داعش را حمایت و پشتیبانی کردند و به جان مسلمین انداخته و به تعبیر مقام معظم رهبری جنگ نیابتی راه انداخته اند و خودشان نظاره گر آن هستند. به یاری خدا این توطئه هم خنثی خواهد شد و از بین خواهد رفت.

وی در پایان گفت: ما یاد مهاجران الی الله و حجاجی که در مراسم حج سال گذشته در فاجعه منا به شهادت رسیدند را گرامی می داریم. به خصوص عزیزانی که سال گذشته در خدمتشان بودیم. مهاجران الی اللهی که دو نفر از آنان قاریان ممتاز و سه نفر از گروه تواشیح بودند. از خدا می خواهیم آنها را با قرآن محشور کند و به خانواده آنان صبر و اجر عطا نماید.

 

دیدگاه خود را به ما بگویید.